Hamilelik doneminde sagliginiza onem vermeniz hem sizin acinizdan hem de dogacak bebeginiz acisindan cok onemlidir. Sadece fiziksel sagliginiz degil, ruhsal sagliginiza da dikkat etmelisiniz. Sizin sagliginizda meydana gelebilecek her olumsuz olayin bebeginizin sagligini da kotu etkileyecegini unutmayin.

Gün içinde kendinizi fazla yormamalısınız. Unutmayın ki, artık yalnız değilsiniz. Ağır şeyler kaldırmaktan ve size zorlayacak aktivitelerden kaçının.

Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmalısınız. Hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı için sigara içilen ortamlardan uzak durmalısınız.

Hamilelik döneminde düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olmanız bebeğiniz için önemlidir. Nasıl besleneceğiniz konusunda doktorunuzdan yardım alabilir, onun vereceği diyet programını uygulayabilirsiniz.

Hastalıklar konusunda dikkatli olun. Temizlik ve hijyen hastalıklardan korunmanızı kolaylaştırır. Hasta insanlarla temasta bulunmayın. Havasız, nemli, bakterilerin yaşamasına müsait ortamlarda bulunmaktan kaçının.

Bilimsel araştırmalar bebeğin yaşam temellerinin anne karnındayken atıldığını göstermektedir. Bu yüzden sizin hamileyken hayata karşı pozitif olmanız, olaylar karşısında sakin olup olumlu davranmanız bebeğinizin de yaşamında iyimser olmasını etkileyecektir.

Doktorunuzun bilgisi olmadan ve kontrolsüz ilaç kesinlikle kullanmayın. Unutmayın, sizing alacağınız her ilaç doğrudan veya dolaylı yoldan bebeğinizi etkileyecektir. Bu yüzden doktorunuzun önermediği ilaçları kullanmayın.